Bluetooth 5.2 vs Bluetooth 5.1 vs Bluetooth 5.0: Jakie są różnice (2024)

Wyjaśnimy główne różnice między najnowszymi wersjami standarduBluetooth, żebyś mógł wiedziećJakie zmiany między Bluetooth 5.0, 5.1 i 5.2.Tak więc, kiedy kupujesz urządzenie i spojrzysz na wersję Bluetooth, która Cię oferuje, dowiesz się, w jakim stopniu możesz być zainteresowany lub preferowany niż potrzeby, aby poszukać alternatywy z inną wersją.

Zwykle norma zwykle mówi, że im nowsza wersja, tym lepsza będzie wszystko.AleBluetooth 5.2 ma bardzo specyficzne cechy dla rodzaju urządzeń, i możliwe, że nie zawsze musisz go szukać przed poprzednią wersją.

Jakie są wszystkie wersje Bluetooth

Bluetooth to bezprzewodowy protokół komunikacji między urządzeniami.Jest to szeroko stosowany i dość dominujący protokół, a można go znaleźć, od komputerów po smartfony lub tablety, laptopy i różne rodzaje podłączonych urządzeń, takie jak zegarki, klawiatury, myszy, głośniki.To wszystkopoprzez bezpieczną częstotliwość radiowąW grupie ISM 2,4 GHz.

Jest to jeden z najczęściej używanych protokołów dlaPomóż ci się obejść bez kabli, aby podłączyć kilka urządzeń między nimi, ponieważ jest w stanie przesyłać głos i dane między nimi w szybki i bezpieczny sposób.Nadgodziny,Protokół ewoluował z różnymi wersjamiz którym poprawia się ich cechy.To są główne, które wyszły:

 • Bluetooth 1.0: Była to pierwsza wersja wydana w 1999 roku i właśnie dlatego, że była pierwszym krokiem dla technologii, miała wiele problemów z łącznością i bezpieczeństwem.Jest obecnie nieużywany.
 • Bluetooth 1.1: Była to pierwsza aktualizacja Bluetooth 1.0 i dotarła w 2002 roku. Jest to już dojrzała i komercyjna wersja o szybkości transmisji około 721 kb / s.
 • Bluetooth 1.2: Druga aktualizacja Bluetooth 1.0, która pojawiła się w 2003 roku i zmniejszyła zakłócenia, które nadal istniały w wersji 1.1 w celu zakończenia technologii rafinacji.
 • Bluetooth 2.0: Druga świetna wersja Bluetooth pojawiła się w 2004 roku, choć kompatybilna z 1.2.Jego główną cechą było wprowadzenieUlepszona szybkość transmisji danych, (EDR lub ulepszona szybkość transmisji danych), która pozwoliła mu oferować szybkość transmisji nieco ponad 2 MB/s.
 • Bluetooth 2.1: Następna wersja wydana w 2007 r., Która utrzymywała tę samą szybkość transmisji jak jej poprzednik.Jednak wprowadził funkcję, która na zawsze zmieniła Bluetooth, możliwość dodania terminalu do innego i automatycznie połączenia bez potrzeby pinu lub czegoś takiego.
 • Bluetooth 3.0.Ta wersja pojawiła się w 2009 roku i przyniosła termin lub nazwisko HS o dużej prędkości (wielka prędkość).Była to duża poprawa szybkości transmisji, która mogła osiągnąć 24 Mb / s.
 • Bluetooth 4.0: Jest to prawdopodobnie jedna z najważniejszych wersji standardu, ponieważ wraz z nim nadmierne zużycie baterii technologii za pomocą Bluetooth Low Energy zaczęło walczyć.Wersja pojawiła się w 2010 roku, utrzymywała szybkość transferu 24 Mb/s, a dzięki jej niskim zużyciu zaczęło być używane w mniejszych i mniej potężnych urządzeniach.
 • Bluetooth 4.1: Przybył w 2013 roku i charakteryzował się przejściem po całym świecie IoT (Internet przedmiotów), umożliwiając związek między małymi urządzeniami bez pośredników.
 • Bluetooth 4.2: Ta następna aktualizacja pojawiła się w 2014 roku i wdrożyła protokół IPv6, aby umożliwić bezpośrednie połączenie przez Internet.
 • Bluetooth 5.0: W połowie -2016 r. Przybyła wielka rewolucja, nowy krok naprzód, który podwoił szybkość transferu, czterokrotnie, był kontynuowany z niskim zużyciem zaprojektowanym w IoT i pozwoliła na większą ilość danych w każdym komunikacie transferu.Dotyczące liczb, szybkość transferu wynosiła do 50 MB/s, a zasięg do 240 metrów.
 • Bluetooth 5.1: Nowa wersjaPrzyjazd w 2019 rokuObracał się wokół lokalizacji, umożliwiając urządzeniom poznanie lokalizacji innych urządzeń, z którymi są one związane z marginesem centymetrów.Możesz także zidentyfikować adres, z którego przychodzi znak, którego szukasz.
 • Bluetooth 5.2, znany także jakoBluetooth le audio: To opublikowany standardNa początku 2020 roku, i to poprawia jakość dźwięku i efektywność energetyczną we wszystkich urządzeniach łączących funkcje audio.Wykorzystuje nowy kodek, kodek komunikacyjny o niskiej złożoności (LC3), który może skuteczniej kompresować i dekompresować dane, które są przesyłane, i umożliwia przesyłanie audio do kilku urządzeń jednocześnie.

W Xataka

Jak wiedzieć, czy Twój komputer ma Bluetooth, zarówno w systemie Windows, jak i Mac

Bluetooth 5.0 vs Bluetooth 5.1 vs Bluetooth 5.2

Moglibyśmy to powiedziećBluetooth 5.0 jest podstawą nowej rodziny wersjitego protokołu.W odniesieniu do wersji Bluetooth 4, była to świetna rewolucja, która złożyła prędkość przesyłania pliku i czterokrotnie zakres, jaką jest odległość, z którą mogą przesyłać dane od siebie.

OnBluetooth 5.1 koncentruje się na lokalizacji urządzeniai zamierza otworzyć nową erę w systemach śledzenia podczas jej wdrażania.Jego głównymi nowościami, jak powiedzieliśmy powyżej, jest poznanie lokalizacji innych urządzeń, z którymi są one połączone, i identyfikacja adresu, z którego pochodzi jego sygnał.

W telefonach komórkowych komputery i inne urządzenia krajowe nie przyniesie nam wieleW tej chwili istnieją inne konteksty, w których może być przydatny.Na przykład muzea mogą wysłać dodatkowe informacje z pracy przed którą jesteś na telefonie komórkowym.Można go również używać do śledzenia obiektów, wdrażania systemów, które działają bliskość lub do znalezienia obiektów, oprócz możliwości wysyłania reklamy po przejściu gdzieś.

A jeśli chodzi o Bluetooth 5.2, fakt, że został nazywanyAudioJuż mówi ci, że jest to coś takiegojest centralny głównie na urządzeniach audio.Dzięki temu nowemu standardowi staraj się poprawić jakość dźwięku i efektywność energetyczną we wszystkich urządzeniach łączących funkcje audio.

Oznacza to, że zamiast korzystać z ogólnego Bluetooth, głośników, słuchawek i urządzeń, które z nimi łączą się, będą miały określony standard, aby przynieść większą wagę do wszystkiego związanego z dźwiękiem.A oto jeden z głównych powodów, dla których niektórzy użytkownicy mogą być zainteresowani korzystaniem z urządzeń z tego typu Bluetooth.

Kiedy patrzymy na to na poziomie użytkownika,Różnice między Bluetooth 5.0 i 5.1 są bardzo niezawodne, więc tak naprawdę nie warto zatrzymać kupowania telefonu komórkowego lub komputera, ponieważ ma 5.0 i istnieje alternatywa z 5.1.W tej chwili na poziomie użytkownika opracowano zbyt wiele aplikacji, aby skorzystać z możliwości lokalizacji Bluetooth 5.1.

Jednakże,Tak, ważne może być sprawdzenie, czy urządzenie ma Bluetooth 5.0 lub 5.2, ponieważ wpływa to bezpośrednio na dźwięk.Jeśli lubisz słuchać muzyki, urządzenia z Bluetooth 5.2 są już sprzedawaneBędą mieli lepszą jakość dźwięku.Ale w tym celu oba urządzenia muszą mieć ten sam standard.Powrót do przykładu telefonów komórkowych, aby uzyskać lepszą jakość dźwięku, zarówno słuchawki telefonu komórkowego, jak i Bluetooth lub głośniki powinny korzystać ze standardowych 5.2.

Tutaj możemy zobaczyć różnice w niektórych rodzinach urządzeń.Aby dać ostatni przykład,Samsung Galaxy S21ma Bluetooth 5.0, aGalaxy S21 Ultra Ma Bluetooth 5.2, co w perspektywie długoterminowej sprawia, że ​​lepiej jest cieszyć się dźwiękiem.

I mówię w perspektywie długoterminowej, ponieważ być może słuchawki, które kupujesz teraz, nie mają Bluetooth 5.2, ale jesteś miłośnikiem najlepszego dźwiękuPowinny być tak, że kolejne, które sam się kupujesz, mają wersję 5.2Aby upewnić się, że oferujesz najlepszy możliwy dźwięk, a zatem telefon komórkowy lub komputer, który z nimi łączysz, powinien go również mieć.

Ale ta różnica dotyczy tylko wszystkiego związanego z dźwiękiem,W dziedzinie peryferyjnych nie ma znaczenia, która wersja Bluetooth używa, nie zauważysz wielkich zmian w myszy lub klawiaturze, jeśli jest to wersja 5.0 lub późniejsza, i w rzeczywistości jest bardzo możliwe, że nawet producenci nie zawracają sobie głowy oferowaniem 5.2, nie będąc dla nich konkretną wersją.

Bluetooth 5.2 vs Bluetooth 5.1 vs Bluetooth 5.0: Jakie są różnice (2024)

FAQs

Does Bluetooth 5.2 have better sound quality? ›

Bluetooth 5.2, commonly referred to as Bluetooth LE Audio: It is a standard that was released at the beginning of 2020, and it enhances energy efficiency and sound quality in all connected devices used for audio tasks.

Will Bluetooth 5.2 headphones work with 5.0 phone? ›

All Bluetooth versions are backward-compatible and can work with lower Bluetooth protocols. So you don't need to worry about your new headphones not working with an older phone.

Can a phone with 5.1 Bluetooth connect to 5.2 earbuds? ›

Definitely, as long as you paired them together. Bluetooth technologies are supposed to be backward compatible, so that even if you have an older device, they can still communicate together.. They may not be 100% compatible, meaning that not all of the device features may function but they should work..

Is 5.1 Bluetooth good enough? ›

Bluetooth technology 5.1 has some benefits for headphone users, such as faster connectivity and the positioning system ability to accurately locate a lost earbud. But, when you sum up, the improvements are relatively minor.

Is Bluetooth 5.1 or 5.2 better? ›

Bluetooth 5.0 brought range and speed. Bluetooth 5.1 added the finesse of direction. Bluetooth 5.2, however, is where Bluetooth not just played, but conducted a symphony - a symphony of efficient data transfer, energy management, and sublime audio experience.

What is the difference between Bluetooth 5.0 and 5.2 for audio? ›

While Bluetooth 5 allowed streaming audio to two separate devices, version 5.2 allows one-to-many and many-to-one broadcast. This enables multiple Bluetooth audio devices to play audio from a single source, while also allowing multiple sources to simultaneously serve several audio streams to a single receiver.

Does Bluetooth version affect sound quality? ›

Bluetooth also comes in different versions, such as 4.1, 5.0, and 5.1, but these generally address data-transfer issues and rarely affect audio quality.

Which Bluetooth version is best? ›

In conclusion, Bluetooth 5.3 is a more stable and faster version of Bluetooth 5.0. We can expect this technology to become even more popular in the future as it offers many significant benefits over earlier versions of Bluetooth such as improvements in range and battery life for devices with short-range connections.

Does Bluetooth 5.2 interfere with WIFI? ›

Interference mitigation: Bluetooth 5 also incorporates features to better minimize interference. Remember Bluetooth shares the 2.4-GHz ISM band with Wi-Fi, ZigBee, and a bunch of other wireless devices, so there's a greater likelihood for interference.

Does Bluetooth 5.2 support Dolby Atmos? ›

What is known. The headphones received a vacuum design and a Bluetooth 5.2 module. 12.4 mm drivers and Dolby Atmos surround sound technology are responsible for the sound in the device.

Can Bluetooth 5.2 connect to multiple devices? ›

5.2 also offers an Enhanced Attribute protocol, which allows parallel transactions between two bluetooth devices to occur simultaneously.

Does Bluetooth 5.2 have dual audio? ›

Finally, perhaps the most interesting innovation of 5.2 is the use of Isochronous Channels. This takes the Dual Audio feature farther, allowing for multiple connections of bluetooth devices to single sources.

How many devices can Bluetooth 5.1 support? ›

Through Bluetooth 5, a single primary Bluetooth connection can connect up to seven different Bluetooth devices simultaneously.

How far can Bluetooth 5.1 reach? ›

RFID is the classic solution for asset tracking but is very short-range, where Bluetooth 5.1 can reach several 100m indoors. Checking moving assets from some distance using a BT5. 1 radio can provide continuous location information versus the intermittent checks you would be limited to through hand-held readers.

What is the difference between Bluetooth 5.3 and v5 1? ›

Bluetooth 5.1 vs 5.3: Bluetooth 5.3 introduces advanced features including improved data transfer speed, reduced latency, and enhanced audio quality compared to Bluetooth 5.1. Knowing Bluetooth 5.1 vs 5.3 enhancement of specification will help you to know about the latest enhancement.

Does higher Bluetooth version affect sound quality? ›

So both Bluetooth 4.2 and 5 can handle the highest quality wireless audio available, and with plenty of room to spare. This means that unless a higher-quality codec is developed, it doesn't matter how much better or faster the Bluetooth versions get: Your music isn't going to sound any better!

Does Bluetooth 5.2 have Le audio? ›

A: LE Audio relies on a new core feature introduced in version 5.2 of the Bluetooth Core Specification. Products that support LE Audio will also support that feature, which is called LE Isochronous Channels and brings an isochronous data transport option to the Bluetooth Low Energy radio.

Does Bluetooth 5.3 improve audio quality? ›

It uses a higher bit rate, advanced codecs, and higher Sampling Rate Conversion. This enables audio to transfer significantly higher quality data between a source and the audio device. Bluetooth 5.3 supports low latency audio streams and has improved power efficiency.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Madonna Wisozk

Last Updated:

Views: 5801

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Madonna Wisozk

Birthday: 2001-02-23

Address: 656 Gerhold Summit, Sidneyberg, FL 78179-2512

Phone: +6742282696652

Job: Customer Banking Liaison

Hobby: Flower arranging, Yo-yoing, Tai chi, Rowing, Macrame, Urban exploration, Knife making

Introduction: My name is Madonna Wisozk, I am a attractive, healthy, thoughtful, faithful, open, vivacious, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.